Besedy pro seniory

Jedna z těchto preventivních besed v rámci projektu „Mimořádné situace v běžném životě“, se konala v pondělí 16. září 2019 od 10 hodin přímo v budově Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje, na ulici Nemocniční 3328/11 v Moravské Ostravě.

Bezpečně doma:

Na skutečnost, že na seniory může mnoho nebezpečí číhat přímo v jejich domácnosti, se zaměřila první část besedy. Opět byla zmíněna problematika podomního prodeje (více o tomto tématu jsme psali ZDE).

http://mpostrava.cz/604-podomni-prodej-rady-a-doporuceni

Ten, byť je v Ostravě zakázán, je stále hrozbou – a nejohroženější skupinou jsou právě senioři. Před nezvanou návštěvou mohou ochránit bezpečnostní dveře či jiné vychytávky, jako speciální zámky, fólie, či mříže na oknech, především v nižších patrech. Pokud dojde ke ztrátě klíče, nejjistější je vždy vyměnit celý zámek. Co by však na svých vstupních dveřích měli mít všichni senioři, je bezpečnostní řetízek a panoramatické kukátko (více o tomto tématu jsme psali ZDE).

http://mpostrava.cz/613-reportaz-montaz-panoramatickeho-kukatka-a-retizku-bezpeci

Aby však toto všechno splnilo svůj účel, je potřeba dodržovat několik základních pravidel: VŽDY zamykat dveře (byť jdeme např. jen s odpadky), při odchodu zavírat okna a pokud nevíme, kdo za dveřmi je, raději vůbec neotevírat. Vhodné je také udržovat dobré vztahy se sousedy a dodržovat v domě pravidla; jako je zamykání vchodových dveří např. od určité večerní hodiny. A v případě delší nepřítomnosti doma, je vždy vhodné si domluvit někoho, kdo do bytu či domu občas zajde, aby byt nevypadal dlouho opuštěný.

Bezpečně na ulici:

Druhá část se týkala rizik, které seniorům hrozí mimo vlastní obydlí. Ta jsou největší především obchodech, v prostředcích městské hromadné dopravy, na nádražích či na tržištích. Pozor by si lidé měli dávat na své batohy (nenechávat v nich doklady a hotovost). Především jde-li o větší finanční obnos, pokud je nutné ho mít u sebe, mít ho rozdělený a uložený na více místech. Na zvážení je v takových situacích také doprovod, např. při vyzvedávání důchodu na poště.

Pokud již dojde k nějaké situaci, např. krádeži, vždy je nejlepší kontaktovat policii, jelikož inkriminovaná situace může být natočena na kamerový systém či ji mohli vidět další svědkové. Stejná pravidla platí při nakupování, kdy by ženy neměly nechávat kabelku v nákupním vozíku bez dozoru, muži by si naopak neměli nic cenného nechávat v zadních kapsách kalhot.

Nedílnou součástí povídání byl i bezpečný výběr hotovosti z bankomatů. Především by se všichni měli vyvarovat toho, aby PIN kód ke své kartě měli napsaný v blízkosti samotné platební karty.

Celou besedu zakončily dotazy seniorů směřující k problematice bezpečnosti. Ty se týkaly nejen konkrétních situací, které jednotlivé posluchače trápily, ale také např. Senior linek (o nich se více dozvíte ZDE).

http://mpostrava.cz/caste-dotazy/senior-linky

Z montáže senior linek si rovněž můžete prohlédnout naší FOTOREPORTÁŽ.

http://mpostrava.cz/636-reportaz-montaz-senior-linek

Projekt je financován Ministerstvem vnitra ČR a statutárním městem Ostrava.