Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

AKTUÁLNĚ

Poslední změna: Čtvrtek 10.07.2014 17:17 by Petr Prášek

Mezinárodní křesťanský festival - Slezská lilie

Pondělí 20.05.2019 12:20

se koná 14. - 16. 6. 2019. V rámci festivalu vystoupí řada populárních interpretů a zlatým hřebem bude sobotní muzikálové představení Josef a jeho pestrobarevný plášť.

Program:

Pozvání na 4. zasedání Zastupitelstva městského obvodu Polanka nad Odrou, které se uskuteční dne 29.5.2019 v 17 hodin

Pozvání na 4. zasedání Zastupitelstva městského obvodu Polanka nad Odrou, které se uskuteční dne 29.5.2019 v 17 hodin

Pondělí 20.05.2019 09:53

Pozvání na 4. zasedání Zastupitelstva městského obvodu Polanka nad Odrou, které se uskuteční dne 29.5.2019 v 17 hodin v zasedací místnosti, č. dveří 2.03 ÚMOb Polanka nad Odrou, č.p. 330.

Sousedská vaječina

Sousedská vaječina

Středa 15.05.2019 12:36

aneb sportovní odpoledne pro rodiny s dětmi v pátek 24.5.2019 od 16 hodin na sokolské louce.

 

Telefonní seznam volebních místností v Polance nad Odrou

Pondělí 13.05.2019 14:05

Požadavky na přenosnou volební schránku:

-          telefonní spojení do pátku 24.5.2019 do 13 hodin – p. Mamulová 599 425 102 a p. Fraisová 599 425 103

-          od pátku 24.5.2019 od 13 hodin – volejte přímo zapisovatelkám do volebních místností (viz tab.)

Poplatek za psy

Poplatek za psy

Pondělí 06.05.2019 09:21

 

Vážení spoluobčané, upozorňujeme Vás, že místní poplatek ze psů byl splatný do konce března 2019.

Ty z Vás, kteří dosud poplatek neuhradili, žádáme, aby tak učinili co nejdříve. Jinak přikročíme k vymáhání dlužné částky, jejíž výše může být až trojnásobná.  Proveďte tedy úhradu poplatku neprodleně na pokladně úřadu každé pondělí a středu od 7:30 do 11:15 a od 12:15 do 17:00 hodin. Případně je možné uhradit poplatek bezhotovostně na účet číslo: 1649327379/0800, var. symbol 1341, za který dopíšete č. p. Vašeho domu a do poznámky uveďte jméno majitele psa.

ODISky prvňáčkům zdarma

Čtvrtek 02.05.2019 07:44

Dopravní podnik Ostrava opět nabízí letošním prvňáčkům jejich první ODISku zcela zdarma. Pokud v období od 2. května do 30. září 2019 podáte žádost o vydání Osobní ODISky pro své dítě, narozené v letech 2012 a 2013, nebudete muset za vydání karty s šestiletou platností hradit poplatek ve výši 130 Kč.

ZŠ a MŠ Polanka nad Odrou

Pondělí 29.04.2019 09:58

Hledá:

1. pomocnou sílu do školní jídelny na poloviční úvazek (4 hodiny)

2. uklízečku na poloviční úvazek (4 hodiny)

Podrobnější informace získáte na sekretariátě školy osobním jednáním nebo telefonicky na čísle: 59 693 1563

Místní poplatek ze psů

Místní poplatek ze psů

Úterý 23.04.2019 09:03

Místní poplatek ze psů byl splatný do 31. 03. 2019.  Ale pokud jste to nestihli, jsme tady pro vás i nyní.

Poplatek za jednoho psa činí 120,- Kč a za každého dalšího psa přihlášeného na stejného majitele je 180,- Kč. Poplatek za psa v bytovém domě činí 1000,- Kč.

Úhradu poplatku lze uskutečnit v pokladně našeho úřadu v Polance nad Odrou každé pondělí a středu: 7.30 – 11.15 hod a 12.15 – 17.00 hod. Případně je možné uhradit poplatek bezhotovostně na účet číslo: 1649327379/0800, variabilní symbol 1341, za který dopíšete č. popisné Vašeho domu a do poznámky uveďte jméno majitele psa.

Před prvním poplatkem, je třeba pejska přihlásit osobně na podatelně úřadu. S sebou potřebujete OP majitele psa, očkovací průkaz psa a číslo čipu.  Přihlášení psa je vázáno na místo trvalého pobytu – majitel tedy musí mít trvalý pobyt v Polance nad Odrou.

V Ostravě patří jedlé tuky a oleje do sběrných dvorů

Úterý 23.04.2019 08:40

Od 1. ledna 2020 mají obce povinnost celoročně zajistit místa pro oddělené soustřeďování jedlých olejů a tuků. Důvodem je, že v současné době tyto odpady netřídí všechny obce, takže oleje a tuky často v rozporu se zákonem končí v kanalizaci. Ostrava má tento problém vyřešen už dlouhodobě – jedlé tuky a oleje se sbírají ve všech sběrných dvorech.

„O tom, že by nádoby na jedlé tuky a oleje byly součástí kontejnerových stání přímo v ulicích město neuvažuje z důvodu ochrany životního prostředí. Tyto nádoby by nebylo možné dostatečně ohlídat před poškozením ani nijak zabezpečit před únikem oleje do okolí. A nemohli bychom zajistit ani to, aby do nich občané odhazovali oleje a tuky v uzavřených, nejlépe plastových obalech odolných proti rozbití. To ve sběrných dvorech, kde je občané předávají obsluze a kde máme speciální kontejnery zabezpečené proti úniku oleje dvojitým dnem, zajistit můžeme,“ vysvětluje Vladimíra Karasová z OZO Ostrava fakt, proč tyto schránky nemohou být umístěny na veřejně přístupných místech.

Občané Ostravy by tedy olej ze smažení a fritování neměli vylévat do kuchyňského odpadu, čímž následně působí problémy při čištění odpadních vod, ale měli by vychladlý olej slít do PET lahví či jiných uzavíratelných nádob a ty pak odvézt do sběrného dvora. „Takto nashromážděné jedlé oleje a tuky se následně využívají při výrobě biopaliv,“ vysvětluje Vladimíra Karasová.

V loňském roce občané Ostravy odevzdali do sběrných dvorů 6 777 litrů oleje, což je oproti roku 2017 víc o 4,5 tisíce litrů Jde o jasný signál, že na kvalitu životního prostředí svého města dbá stále více Ostravanů.

OZO Ostrava oslaví Den Země v ostravské ZOO

Úterý 23.04.2019 08:39

Kdo v sobotu 27. dubna dorazí mezi 9. a 18. hodinou do ZOO Ostrava, bude se moci zapojit do zábavně naučného programu, který zde u příležitosti Dne Země pro děti i dospělé připraví společnost OZO Ostrava.

„Veškeré aktivity se budou vztahovat nejen k třídění odpadu, ale zejména k předcházení vzniku odpadu, případně k jeho opakovanému využití,“ říká Vladimíra Karasová z ostravské odpadové společnosti a dodává, že společnost OZO Ostrava na přípravě programu spolupracovala i s partnery, které už veřejnost zná z loňského dne otevřených dveří v areálu firmy. „Budou tu pro návštěvníky připraveny tvořivé dílny zaměřené na upcyklaci. Děti si budou moci vyrobit například zvířátka z kartonových krabic, nebo taštičku z trička, potisknout bavlněnou nákupní tašku, zasadit kytičku do květináče z kelímku naplněného OZO substrátem a podobně,“ zve na zajímavou akci.

Přijďte v létě na Skalku!

Přijďte v létě na Skalku!

Úterý 23.04.2019 08:36

Atrakce – minizoo – tábory - restaurace – firemní dny – svatby - oslavy

Skalka family park se nachází v bezprostřední blízkosti Ostravy. Areál nabízí bohaté vyžití pro rodiny s dětmi. Děti se vyřádí na atrakcích, rodiče si odpočinou v lehátku, s kávou, na slunečné terase. Mezi atrakcemi najdete – skluzavky, průlezky, kolotoč, autíčka, skákací hrady, trampolínové centrum. Projít se můžete v minizoo, kde najdete i kamarády našeho maskota Skaláčka. Při teplém počasí si děti užijí zorbing na vodě. Pro letní sezónu plánujeme dobudovat obrovskou 8m lanovou pyramidu, bludiště a velkou tubingovou dráhu. Tří-patrová budova v alpském stylu nabízí sál se samostatnou terasou pro oslavy a svatby, stylovou restauraci, salónek, bistro a venkovní terasy. Restaurace si zakládá na sezónnosti, proto v každém ročním období dochází k obměně jídelního lístku. Po celý rok se zde můžete těšit na zajímavé menu a víkendové akce. V létě na terasách grilujeme. Umístění areálu, v přírodě u lesa, je ideálním prostředím nejen pro svatby, ale i jiné významné rodinné události – křtiny, narozeniny, oslavy, smuteční hostiny atd. Díky velkému sálu, který se nachází nad restaurací, je možnost uspořádat firemní akce, večírky a meetingy. Na jedné z teras se nachází svatební altánek a dominantou tohoto svatebního místa je kovaný strom uměleckého kováře p. Schwancara, požehnal mu biskup ostravsko – opavské diecéze, Msgre. Lobkowitz. Pořádáme také příměstské tábory, inline kurzy, parkourové worshopy, bike-kempy, příměstské školy v přírodě, výlety pro školy/školky, sportovní dny. Novinkou letošních táborů je nevšední zážitkový tábor Survivor, kde se společně za pomoci profesionálních záchranářů, vojáků a dalších děti naučí, jak přežít v lese bez moderních vymožeností anebo jak pomoci kamarádovi v nouzi. Letos poprvé na tábory bereme i děti předškolního věku. Pořádáme akce pro veřejnost, primárně zaměřené na zábavu pro děti. Naši návštěvníci oceňují především blízkost města, přitom v srdci přírody, zázemí a gastronomii. Akce pro děti či gastro akce najdete na našem facebooku či webu. Těšíme se na vaši návštěvu.

 

Tým areálu Skalka

 

www.skalkaostrava.com

f skalkafamilypark

 

Kotlíkové dotace

Pondělí 15.04.2019 09:57

Na webových stránkách Krajského úřadu Moravskoslezského kraje je již spuštěna aplikace pro vyplnění žádosti o kotlíkovou dotaci v rámci dotačního programu "Kotlíkové dotace v Moravskoslezském kraji - 3. výzva.

Duben měsíc bezpečnosti

Středa 10.04.2019 08:32

Dva projekty na měsíc duben chystá Aktiv BESIP, pracovní skupina při odboru dopravy MMO. Oba mají za cíl zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích nejen v Ostravě.

Odbor dopravy MMO skrze svůj Aktiv BESIP po celý duben již několik let po sobě pro občany města a přidružených obcí organizuje internetovou Dopravně znalostní soutěž na aktuální téma. Vzhledem k tomu, že v půlce dubna bude v Ostravě opět spuštěna veřejná půjčovna jízdních kol, zaměřují se soutěžní otázky na pravidla jízdy na jízdních kolech ve městě, na znalost dopravních značek a na správné chování cyklistů v silničním provoze vůbec.

Všech patnáct otázek a úplná pravidla soutěže najdete na stánkách města v odkaze odboru dopravy.

Z těch, co správně odpoví na všechny otázky, vedoucí odboru dopravy MMO vylosuje pět šťastlivců. Ten nejšťastnější vylosovaný si odnese hlavní cenu soutěže opět v podobě notebooku.

Na druhém dubnovém projektu Aktiv BESIP spolupracuje se Záchranným týmem Oblastního spolku Českého červeného kříže Ostrava. Po loňských v mediích probíraných informacích, jak málo lidí zastaví u dopravní nehody, Aktiv BESIP připravil čtyři dvouhodinové semináře pro ty, co u dopravní nehody zastaví a chtějí splnit nejen svou zákonnou, ale hlavně morální povinnost. Účastníci se na seminářích seznámí s nejčastějšími úrazy při dopravních nehodách a samozřejmě nebude chybět praktické vyzkoušení si probraných život zachraňujících úkonů.

K základním probíraným dovednostem tak bude patřit zastavení masivního krvácení nebo kardiopulmonální resuscitace.

Dvouhodinové semináře se budou konat 16. a 17. dubna od 16. hodiny a 23. a 24. dubna 2019 od 9. hodiny v hlavní budově společnosti Ostravské komunikace, a. s. Kapacita seminářů je omezena celkově na cca 50 osob a tak je nutná potvrzená registrace na adrese aktiv.besip@okas.cz.

Spokojenost s odpadovým systémem v Ostravě roste

Čtvrtek 04.04.2019 14:43

 V loňském roce Ostrava vyprodukovala celkem 108 601 tun odpadu. Z toho téměř polovinu (48,2 procenta) tvoří směsný odpad, okolo 17,3 procenta separované složky (papír, plast, sklo a kovy), 14,3 procenta zeleň a 12,6 procenta objemný odpad. Jeden občan Ostravy vloni v průměru vyprodukoval 378 kilogramů odpadu, ze kterých se vytřídilo téměř 181 kilo surovin použitelných pro další zpracování.

 Dotazníkový průzkum

 Na konci roku 2018 byl v Ostravě proveden dotazníkový průzkum na téma odpadového hospodářství ve městě. Otázky byly záměrně stejné jako v průzkumech z let 2005 a 2008, aby bylo možné vysledovat trendy v chování a postojích občanů města. Výsledky ukázaly, že za posledních 13 let vzrostla spokojenost lidí s odpadovým systémem i službami, které město spolu se svou odpadovou společností OZO Ostrava vybudovalo. Systém nakládání s odpady v Ostravě se podle respondentů zdokonalil a lidé jsou mnohem lépe informováni o tom, jak správně s odpady nakládat. Pozitivní byly i reakce na dostatečnou kapacitu nádob na směsný i separovaný odpad. Stále chybí pouze povědomí o tom, že do žlutých kontejnerů lze v Ostravě vyhazovat i nápojové kartony a kovové obaly.

 Třídíme odpady

 Loni bylo materiálově či energeticky využito téměř 48 procent komunálního odpadu z ostravských domácností a tento podíl stále vzrůstá. Přispívá k tomu jak fakt, že přes 90 procent občanů má v dosahu svého bydliště separační kontejnery na plasty, sklo a papír, tak skutečnost, že odpad třídí zhruba 80 procent domácností. Je to značný posun od roku 2005, kdy ve městě ještě nebyly zavedeny kontejnery na papír, sklo mohlo v blízkosti svého bydliště třídit pouze 61,8 procenta obyvatel a plasty jen 55, 4 procenta.

 Využíváme sběrné dvory

 Mnohem intenzivněji jsou využívány sběrné dvory. Před 10 lety více než polovina Ostravanů ani nevěděla, kde najde nejbližší sběrný dvůr, dnes to díky systematické propagaci ví 76,3 procenta lidí. Sběrné dvory předčily dříve preferované velkoobjemové kontejnery v ulicích. O polovinu se snížil počet lidí, kteří starý nábytek a jiné zařizovací předměty z domácnosti vyhazují ke kontejnerům na zem, stále jich však je 11 procent, kteří tento fakt v průzkumu bezelstně přiznali – asi netuší, že toto jednání je protiprávní a může je za to čekat finanční postih..  

 Občané jsou kritičtí sami vůči sobě

 Od roku 2005, kdy byl mezi občany Ostravy proveden první průzkum, se nezměnil většinový názor respondentů – hlavní problémy s odpady si způsobují občané sami svou nekázní (vyhazování odpadu mimo nádoby, netřídění…). Tento názor v průběhu let sílí. Naopak ubylo problémů s nedostatečnou kapacitou kontejnerů, četností svozu či špatně prováděným svozem. Téměř čtvrtina dotázaných žádné problémy v odpadovém hospodářství města nevidí. Přesto OZO Ostrava připravuje opatření, jak tvorbě odpadů předcházet a ty již vyprodukované ve větší míře využít.

Kotlíkové dotace v Moravskoslezském kraji – 3. výzva

Čtvrtek 04.04.2019 10:09

Vážení spoluobčané,

děkujeme, za Váš projevený zájem na začátku letošního roku o kotlíkovou dotaci a bezúročnou zápůjčku na pořízení nového zdroje vytápění.

Pro lepší informovanost a zodpovězení dotazů pořádá Statutární město Ostrava - Magistrát města Ostravy,  za účasti zástupců Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, seminář.

Kotlíkové dotace

Pondělí 11.03.2019 12:20

Vážení spoluobčané,

krajský dotační program, v rámci kterého budou moci žadatelé v Moravskoslezském kraji podávat své žádosti o dotaci na výměnu kotle, bude vyhlášen nejdříve v měsíci dubnu 2019. Termín příjmu žádostí o dotace předpokládáme nejdříve od května 2019.

Využijte kotlíkovou dotaci!!!

Máte poslední možnost výhodně provést výměnu stávajícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním nesplňujícím emisní třídu 3, 4 nebo 5 dle ČSN EN 303-5 za:

1)      kotel na biomasu – automatický nebo s ručním přikládáním (míra kotlíkové podpory je 80%, tj. až 120 000 Kč)

2)      plynový kondenzační kotel (míra kotlíkové podpory je 75%, tj. až 95 000 Kč)

3)      tepelné čerpadlo (míra kotlíkové podpory je 80%, tj. až 120 000 Kč).

 

navýšenou o tyto bonusy:

  • příspěvek od krajského úřadu ve výši 7 500 Kč
  • příspěvek státu ve výši 7 500 Kč
  • příspěvek obce (město Ostrava) ve výši 10 000 Kč
  • dar od městského obvodu Polanka nad Odrou ve výši 10 000 Kč.

Celková výše bonusů tedy činí 35 000 Kč.

 

Také si Vás dovolujeme upozornit na možnost zápůjčky až do výše 200 000 Kč na pořízení nového zdroje vytápění svého rodinného domu. Zápůjčka bude poskytnuta Magistrátem města Ostravy. Bude bezúročná po celou dobu splácení a max. měsíční splátka činí 2 000 Kč. Doba splácení bude až 10 let s tím, že jí můžete předčasně (tj. kdykoliv a bez sankce) splatit.

 Bližší informace získáte na:

 

Mějte na paměti, že od 1. září roku 2022 bude provoz kotlů 1. a 2. emisní třídy zcela zakázán!

Místní poplatek za komunální odpad

Středa 06.03.2019 12:49

 

Dnem, kdy je občan přihlášen k trvalému pobytu na území statutárního města Ostravy (bez rozdílu věku), se stává poplatníkem místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů.

Rozhodnutím zastupitelstva města ze dne 12.12.2018 je ode dne 1.1.2019 ZRUŠENO osvobození od placení poplatku pro občany s trvalým pobytem v sídle ohlašoven – i tyto osoby jsou povinny platit poplatek!!!

Kontaktujte správce poplatku, kterým je Magistrát města Ostravy, Prokešovo náměstí 8, 729 30 Ostrava, tel: 599 499 311

 

Jednodušší je nechat pneumatiky v pneuservisu

Středa 06.03.2019 07:50

Šetřete svůj čas a námahu, nepřidělávejte si starosti. Nechávejte ojeté pneumatiky přímo v pneuservisu. Tímto pravidlem se sice řídí většina řidičů, ale někteří z nich mění pneumatiky svépomocí a ty ojeté pak odvážejí do sběrných dvorů.

Přitom v České republice už dlouho funguje bezplatný zpětný odběr pneumatik. Jinak řečeno, za likvidaci pneumatik platí kupující už v rámci jejich pořizovací ceny, takže si s nimi nemusí po ojetí dělat starosti. Přirozeným místem sběru pneumatik je místo jejich prodeje, tedy pneuservis nebo autoservis, kde je pak majitel může nechat bezplatně. Jen v Ostravě je přes 50 takových odběrných míst. Systém zpětného odběru pneumatik zajišťuje v České republice od roku 2016 kolektivní systém Eltma. Pneumatiky jsou sváženy ke zpracovatelům a podrcený materiál je následně využíván například na sportovištích nebo při výrobě tlumicích podložek, případně se z pneumatik vyrábějí alternativní paliva.

Sběrné dvory v Ostravě nejsou místy zpětného odběru pneumatik, a tak bylo rozhodnuto, že město už nebude na odběr pneumatik doplácet. Od července se proto připravuje zpoplatnění příjmu pneumatik ve všech sběrných dvorech OZO Ostrava.

Mění se otevírací doba sběrných dvorů

Středa 06.03.2019 07:49

V dubnu bude ve sběrných dvorech společnosti OZO Ostrava jako každoročně odstartován letní provoz. To se netýká sběrného dvora v Polance nad Odrou, který je otevřen celoročně beze změn, a to ve středu a pátek od 14 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin.

Na rozdíl od předchozích let se však změní letní provozní doba sběrných dvorů v Mariánských Horách, Martinově, Radvanicích a Slezské Ostravě. Zatímco dříve byly tyto sběrné dvory v pracovní dny přes léto otevřeny od 10 do 20 hodin, nově to bude od 9 do 19 hodin. Sobotní provoz zůstává stejný – od 8 do 14 hodin.

Podobným způsobem se zavírací doba v létě posune i ve sběrných dvorech v Krásném Poli, Proskovicích a Staré Bělé. Ve středy a v pátky budou v provozu od 14 do 19 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin.

Čtyři největší sběrné dvory v Kunčicích, Přívoze, Porubě a Zábřehu budou od dubna do konce října otevřeny každodenně od 8 do 20 hodin, a to včetně víkendů.

Občané Ostravy mohou využívat kterýkoli z uvedených 12 sběrných dvorů (i v jiném městském obvodu, než sami bydlí). Sběrné dvory v Ostravě však nejsou určeny pro odpad od firem ani pro mimoostravské domácnosti.

Kontakt

Kontaktní centrum staturátního města Ostravy

844 121 314


Spojovatelka úřadu

599 425 101


Úřad městského obvodu Polanka nad Odrou
1. května 330/160
725 25 Ostrava


Úřední hodiny »