OZO představí veřejnosti první českou linku na třídění směsného odpadu

20/6 2024

22.06.2024

OZO představí veřejnosti první českou linku na třídění směsného odpadu

Opět po dvou letech se v sobotu 22. června otevřou brány společnosti OZO Ostrava, aby se zájemci z řad veřejnosti seznámili s místy, kde končí jejich odpady, a s technologiemi, díky nimž OZO proměňuje odpad v suroviny pro recyklaci a energetické využití. Hlavním bodem programu bude prohlídka nové třídicí linky, která jako první v Česku dokáže i ze směsného komunálního odpadu (SKO) tyto suroviny získat.

Na třídicí lince, kterou OZO spustilo do provozu v průběhu minulého roku, se třídí směsný odpad z ostravských sídlišť, který až do nedávna končil bez užitku na skládce. V současnosti linka pracuje ve dvousměnném provozu – v ranní směně roztřídí až 135 tun SKO z ostravských sídlišť, v odpolední pak 30 tun svezených plastů. Většinu třídění zajišťují automatické separátory, lidské ruce zde slouží na začátku linky k vybrání rozměrných předmětů, které by mohly linku zahlcovat, a dále k finálnímu dočištění již vytříděných surovin. Materiálově využitelné suroviny tvoří PET lahve, polyetylenové duté obaly a fólie, polypropylen, hliníkové a železné plechovky, nápojové kartony a papírová lepenka. Ze spalitelných odpadů je v další části linky vyráběna alternativní palivo, které je využíváno v teplárenských zařízeních jako náhrada uhlí. Nevyužitelné odpady (jen cca 25 % množství odpadu vstupujícího do linky) končí na skládce.

„Věříme, že unikátní možnost seznámit se s naší novou linkou přiláká na náš den otevřených dveří řadu občanů Ostravy a okolních obcí,“ říká mluvčí společnosti Vladimíra Karasová a dodává, že  to není zdaleka všechno, co v ten den návštěvníkům OZO předvede: „Pro děti bude připravena řada zábavných her na téma třídění a správného nakládání s odpady a tvořivých dílen s využitím různých odpadních materiálů. Samozřejmostí je možnost prohlédnout si auta pro svoz odpadu. Naše Galerie OZO – svozová auta typu rotopress vyzdobená originálními graffiti malbami – se rozrostla o dvě nová díla, přičemž malbu jednoho z nich budou moci návštěvníci vidět naživo. Představíme také úspěšné Reuse centrum Ostrava, které za 4 roky svého provozu už dalo nový život víc než 200 tisícům starých věcí.“

Den otevřených dveří OZO Ostrava se koná 22. 6. 2024 od 9 do 16 hodin v areálu OZO Ostrava v Ostravě-Kunčicích, Frýdecká 680/444. Návštěvníkům společnost doporučuje přijet autobusem MHD (zastávka Areál OZO je přímo před vstupem do areálu), vlakem (pár minut chůze od nádraží Ostrava-Kunčice) nebo na kolech, která budou v areálu hlídaná. Z důvodu konání akce bude v tento den uzavřen sběrný dvůr v Kunčicích i Reuse centrum Ostrava v Přívoze.